O mnie

Dietetyk dr Anna Brinken

Zagadnieniami dotyczącymi żywienia zajmuję się od ponad 30 lat. Przez większość tego czasu miały one charakter naukowy.

Dietetyk dr Anna Brinken Szczecin
Dietetyk dr Anna Brinken

W okresie 20 lat pracy na uczelni moje zainteresowania skupiały się głównie wokół jakości białka roślinnego oraz stopnia jego wykorzystania przez żywy organizm w powiązaniu z obecnością w diecie związków antyodżywczych. Zwieńczeniem badań było uzyskanie stopnia naukowego doktora w zakresie oceny wartości odżywczej produktów roślinnych w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Oprócz pracy naukowej zajmowałam się również edukacją młodzieży akademickiej.

Cały czas poszerzam swoją wiedzę szukając powiązań między chorobami a sposobem odżywiania się. Korzystam z artykułów zamieszczonych w czasopismach popularno-naukowych oraz naukowych poświęconych tym zagadnieniom. Wnikliwie analizuję ich treść. Biorę udział w konferencjach oraz szkoleniach. Wszystko po to, abym mogła skutecznie pomagać moim pacjentom.
Mój gabinet wyposażony jest w nowoczesny aparat do analizy składu ciała. Wyniki analizy, to doskonały sposób na określenie właściwej kaloryczności diety, kontrolowanie efektów wprowadzonej diety oraz aktywności fizycznej.
W swojej ofercie proponuję również skorzystanie z możliwości wykonania i interpretacji wyników analizy pierwiastkowej włosów. Nasze włosy mogą wiele „powiedzieć” o kondycji naszego ciała. Niedobory mineralne i witaminowe prowadzą do zachwiania delikatnej równowagi w organizmie objawiając się chorobami. Stąd problemy z tarczycą, nadnerczami, układem kostno-szkieletowym, układem nerwowym itd.
Podczas długotrwałej opieki dietetycznej omawiam efekty stosowania zdrowej diety, wspieram, mobilizuję do dalszej pracy nad zmianą sylwetki i nad poprawą zdrowia. Dzięki mojej wiedzy i posiadanym umiejętnościom zapewnia skuteczne i przede wszystkim zdrowe odchudzanie lub przybieranie na wadze. Dieta, którą proponuję wsparta odpowiednią suplementacją działa uzdrawiająco na organizm. W niektórych przypadkach skutkiem leczenia żywieniowego jest ograniczenie ilości stosowanych leków, a w sytuacji gdy symptomy choroby dopiero się pojawiły, możliwe jest nawet zlikwidowanie jej przyczyny. Dlatego zachęcam do skorzystania z oferty dietetyka zanim choroba „na dobre się rozgości”.

Białko w diecie
Pokarmy wysokobiałkowe wspomagają odchudzanie. Ważne są proporcje pomiędzy makroskładnikami w diecie.

Ze względu na charakter prowadzonych wcześniej badań, przekonana jestem o dużym znaczeniu właściwego doboru produktów żywnościowych w diecie w celu wzajemnego uzupełniania się składników pokarmowych. Tym między innymi kieruję się opracowując skład posiłków. Białko, to jeden z bardzo ważnych elementów naszej diety. które powinniśmy dostarczać w optymalnych ilościach. Podaż zbyt mała (weganie) lub zbyt duża (przesadny apetyt na mięso), będzie negatywnie oddziaływać na zdrowie.

Zarówno ilość jak i jakość białka są bardzo ważnym elementem diety dla osób poddanych długotrwałej terapii kortykosteroidami stosowanej w przypadku przewlekłych reumatycznych chorób zapalnych, zaburzeń immunologicznych, czy w niektórych przypadkach astmy. Również moment rekonwalescencji po przebytych chorobach, czy operacjach, wymaga dostarczenia większej ilości białka w celu regeneracji organizmu.

SPRAWIAM, ŻE OCHOTA NA SŁODYCZE PRZESTAJE BYĆ PROBLEMEM

Dzięki swojej wiedzy i posiadanym umiejętnościom zapewniam skuteczne i przede wszystkim zdrowe odchudzanie bez efektu jojo. Nie głodzę, nie przekarmiam, konsultuję dietę na bieżąco, dopasowuję plan żywienia do możliwości organizacyjnych pacjenta i jego preferencji pokarmowych. Zmieniam nawyki żywieniowe, które pozostają na zawsze.

Radość moich pacjentów z uzyskanych efektów jest również moją radością i wielką satysfakcją


Wykształcenie

Kwalifikacje zawodowe dietetyka, Akademia Dietetyki – placówka oświatowa kształcenia ustawicznego certyfikowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Praca doktorska: Anna Kotlarz (Brinken) Wartość pokarmowa nasion łubinów oraz wartość biologiczna białka zestawów zbożowo-łubinowych w badaniach na szczurach laboratoryjnych. 1999, ss. 89. Protokół dostępu do fragmentu pracy zgłoszonej do konkursu STATISTICA, 29 10 2017:

Doświadczenia zawodowe

Od 2013 roku gabinet dietetyczny SanusDiet Anna Brinken

1999-2012 – nauczyciel akademicki i naukowiec w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym, Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt.

Moje porady dietetyczne można przeczytać na portalu abcZdrowie.pl.

WSPÓŁPRACA Z Wellbeing Polska – PROGRAMY MIERZALNE DLA FIRM

„Telemedycyna – po polsku” zorganizowana dla pracowników firmy Kalmar Cargotec w Stargardzie w dniach 17 i 18 listopada 2022 r.

Przeprowadzenie audytu zdrowia, konsultacji dietetycznych oraz pomiarów składu ciała z interpretacją wyników.

WSPÓŁPRACA ZE SZKOŁAMI

1. Wywiad dla gazetki szkolnej Gimnazjum w Przecławiu (Gmina Kołbaskowo) 2015 r.

Gabinet dietetyczny SanuSdiet uczestniczył w akcji „Bezpłatne badania serca” w Centrum Handlowym Auchan Kołbaskowo w Szczecinie w ramach ogólnopolskiej kampanii profilaktyki chorób układu krążenia „Teraz Serce!”

  • badanie EKG wraz z opisem lekarza specjalisty
  • pomiar cholesterolu
  • pomiar ciśnienia
  • obliczenie wskaźnika BMI
  • porady dietetyka SanusDiet

Terminy:

  • 9 maja 2015 r. od 10 00 do 18 00;
  • 27 kwietnia 2014 r. od 10 00 do 18 00

WSPÓŁPRACA Z MEDIAMI

Radio Szczecin

Wywiad przeprowadzony przez p. Milenę Milewską nt. spożywania chleba i jego jakości. Czy jeść, a jeśli tak, to czym powinien się charakteryzować i w jaki sposób to sprawdzić? 17.01.2016

Radio Szczecin

Udział w audycji Potyczki Moniki Pyrek – Projekt Zdrowie prowadzonym przez p. Monikę Bielik. Tematem rozmowy była wartość odżywcza miąższu i pestek dyni.7.10.2015

Głos Regionów TVP Szczecin

Tematem programu była reakcja uczniów, nauczycieli, rodziców i osób prowadzących sklepiki szkolne oraz piekarzy na wprowadzone w życie nowe przepisy dot. bezpieczeństwa żywności i żywienia. Jako dietetyk wspomniałam o konieczności edukacji żywieniowej kierowanej zarówno do dzieci, młodzieży jak i do rodziców. Tylko wtedy wymóg wprowadzonych zaleceń żywieniowych do szkół będzie zrozumiały i łatwiejszy do zaakceptowania. 11. 10 2015

WSPÓŁPRACA Z PORTALEM kobietowo.pl

  1. Anna Brinken. Chory z zakwaszenia 2016
  2. Anna Brinken. Jajko na zdrowie. 2016
  3. Anna Brinken. Czy piwo może być zdrowe? 2016

RECENZJE 2016

zywienie.abcZdrowie.pl

RECENZJE 2015:

KOMENTARZE DO ARTYKUŁU 2015: