Analiza pierwiastkowa włosów

Analiza pierwiastkowa włosów

Do czego przyda się analiza pierwiastkowa włosów?

Analiza pierwiastkowa włosów:

 • określi kierunki przemian biochemicznych w organizmie związanych ze stanem odżywienia człowieka, z równowagą hormonalną i kwasowo-zasadową
 • pooże wyjaśnić przyczyny objawów złego samopoczucia, które trudno potwierdzić standardowymi metodami diagnostycznymi
 • ułatwi dalsze poszukiwania przyczyn dolegliwości chorobowych, gdyż zawęża zakres dalszej diagnostyki uszczegółowiając wybrane jednostki chorobowe
 • interpretacja wyników badania włosów podpowie w jakim kierunku rozszerzyć diagnostykę laboratoryjną
 • wskaże niedobory i/lub nadmiar pierwiastków, co ułatwi przywrócenie zrównoważonego stanu mineralnego organizmu.
Objawami nieprawidłowo zachodzących procesów w organizmie jest m.in. przewlekłe uczucie zmęczenia i wypadanie włosów.

Zalety tej metody są następujące:

 • w porównaniu do innych ludzkich biologicznych materiałów (np. krwi, moczu), ludzki włos jest stabilny. Dzieje się tak dlatego, że podczas formowania włókna włosów, elementy trwale włączone w struktury rogowe są w konsekwencji wyłączone z procesów metabolicznych
 • zawartość składników w tkance włosów jest 50 do 100 razy większa niż we krwi lub moczu, stąd łatwiej uchwycić różnice pomiędzy próbkami
 • próbki włosów są łatwe do pobrania, transportu i przechowywania
 • pozyskuje się je w sposób nieinwazyjny, w przeciwieństwie do pobierania próbek krwi, co jest szczególnie ważne w badaniach epidemiologicznych.

Dlaczego wyniki z badań  krwi są mniej miarodajne?

Wadą analizy pierwiastkowej krwi jest częsty brak odpowiedniego przełożenia stężenia pierwiastków w surowicy na zawartość w całym organizmie, gdyż ich poziom sterowany jest przez mechanizmy homeostazy. Oznacza to, że organizm dąży do równowagi, czyli jeżeli w diecie nie dostarczymy odpowiedniej ilości mikro i makroelementów, to zostaną one pozyskane z organizmu, np. wapń może być pobrany z kości i przetransportowany do krwi.

Rola pierwiastków w funkcjonowaniu organizmu

Pierwiastki występujące w ludzkim organizmie odgrywają ważną rolę w istotnych procesach związanych  ze zdrowiem. Zasadnicze elementy takie jak: wapń, chrom, miedź, potas, magnez, mangan, sód i cynk są składnikami wielu enzymów oraz wspomagają przewodnictwo nerwowe i skurcze mięśni. Niedobór istotnych makro lub mikroelementów, a w niektórych przypadkach ich nadmiar może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Inne przyczyny problemów zdrowotnych, to obecność toksycznych pierwiastków, takich jak: glin, arsen, kadm, rtęć i ołów. Mają one działanie cytotoksyczne, mutagenne i rakotwórcze.

Źródło

Wołowiec P., Michalak I., Chojnacka K., Mikulewicz M. 2013. Hair analysis in health assessment. Clin Chim Acta 419, 139–171.


Zdrowa dieta, to podstawa bardzo dobrego samopoczucia, witalności i ładnej sylwetki


Współpraca z Instytutem Agrofizyki w Lublinie

Współpraca instytut Agrofizyki w Lublinie - analiza pierwiastkowa włosów

Gabinet dietetyczny SanusDiet w ramach współpracy z Instytutem Agrofizyki w Lublinie opracowuje wyniki analizy składu pierwiastkowego włosów. Uzyskana wiedza pozwala na zbilansowane diety pod względem minerałów w odniesieniu do aktualnego stanu odżywienia pacjenta. W przypadku dużych niedoborów pierwiastków i zatrucia metalami ciężkimi, zostaną podane wskazania do suplementacji.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA - analiza mineralna włosów - analiza włosa - skład włosów -badanie włosów - badanie włosa

Analiza pierwiastkowa włosów przeprowadzana jest w laboratorium Instytutu Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk w Lublinie, przy użyciu spektrometru optycznego ICP-OES iCAP 6500 Duo, Thermo Scientific, z zastosowaniem metody icp os (icp – plazma indukowana magnetycznie oś- optyczna spektrometria).

Analizę pierwiastkową włosów wykonuje  dr Dariusz Wiącek.

Wyniki przesyłane są do SanusDiet i tu interpretowane.

Analiza pierwiastkowa włosów – zakres usługi

Pacjent otrzyma wyniki wraz z ich interpretacją oraz konsultacją dietetyczną. Dla zainteresowanych możliwe jest rozszerzenie oferty o pakiet opieki dietetycznej, która uwzględni wynik analizy pierwiastkowej włosów. Szczegóły podano poniżej. W momencie uzyskania wyników z laboratorium, ustalimy termin wizyty w gabinecie dietetycznym. Możliwa jest również usługa on-line.

Wykonywane oznaczenia

Pierwiastki odżywcze: sód, potas, magnez, wapń, fosfor, miedź, cynk, selen, jod, żelazo, chrom, mangan, molibden, nikiel, siarka

Pierwiastki toksyczne: rtęć, ołów, kadm, arsen, aluminium (glin)

Wyniki analizy pierwiastkowej włosów

Otrzymujesz wyniki analizy pierwiastkowej włosów, konsultację dietetyczną telefonicznie lub on line, zalecenia dotyczące uzupełnienia niedoborów mineralnych, witaminowych w pokarmach i suplementacji oraz dalszej diagnostyki laboratoryjnej.

W przypadku wyboru szerszego zakresu oferty – otrzymasz dodatkowo szczegółową interpretację wyników  powiązaną z występującymi dolegliwościami i chorobami.

Cennik

Wyniki analizy pierwiastkowej włosów z omówieniem, zaleceniami żywieniowymi, suplementacją i sugerowana diagnostyka laboratoryjna podparte wywiadem zrowotno-żywieniowym – 300 zł

Przygotowanie próbki włosów do badania:

 • należy wyciąć co najmniej 1 g włosów z tyłu głowy z potylicy w miejscu przejścia okolicy owłosionej w nieowłosioną lub z potylicy z kilku miejsc wyżej. Próbkę zapakować do woreczka foliowego strunowego o wymiarach ok. 6 x 10 cm (można kupić w księgarni za 10 gr).
 • WIELKOŚĆ PRÓBKI co najmniej  2 cm x 2 cm – szerokość pasma włosów im więcej tym lepiej – długość włosów do 3 cm (wyniki będą dotyczyć wtedy stanu zdrowotnego z ostatnich ok. 3 miesięcy). 
 • do analizy nadają się tylko pierwsze 2 – 3 cm włosa odmierząjąc od skóry głowy, resztę włosów (końcówka) należy odciąć i wyrzucić
 • w przypadku długich włosów, należy wyciąć włosy bezpośrednio przy głowie zostawiając długie pasmo zewnętrzne włosów. Wtedy miejsce wycięcia będzie mniej widoczne.
 • włosy nie mogą być farbowane, muszą być umyte bez użycia środków służących do stylizacji włosów (odżywki, lakiery itp.)
 • włosy powinny być wycinane np. przez fryzjera, ostrymi nożyczkami (nie mogą być wyszczerbione).  Odcięte u fryzjera mokre włosy można zapakować w ręcznik papierowy i osuszyć. Następnie suche proszę przełożyć do nie używanego wcześniej strunowego woreczka foliowego
 • w celu omówienia szczegółów proszę o kontakt: Anna Brinken, tel. 500120751
Analiza pierwiastkowa włosów - szczecin

Woreczek z próbką włosów proszę włożyć do koperty wraz z inicjałami (imienia i nazwiska) oraz datą wycięcia próbki (rokmiesiącdzień, np. 180109). Proszę wysłać listem poleconym (BARDZO WAŻNE!) na adres:

Dr Dariusz Wiącek
Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego PAN
ul. Doświadczalna 4
20-290 Lublin

Wyślij informację do mnie

Na adres: dietetyk@sanusdiet.pl proszę przesłać informacje o przesyłce, dokonanym przelewie na konto SanusDiet (300 zł lub 500 zł), imię i nazwisko, datę wycięcia próbki włosów i nr telefonu.

W tytule przelewu proszę napisać: Imię i nazwisko Analiza pierwiastkowa włosów

W razie pytań, zadzwoń  +48 500 120 751

Masz już opracowane wyniki analizy pierwiastkowej włosów

Co dalej?

 • radzisz sobie sam/sama
 • wykupujesz Opiekę dietetyczną podstawową obejmującą m. in. 7-dniowy jadłospis ułożony na podstawie analizy pierwiastkowej włosów
 • wykupujesz Opiekę dietetyczną specjalistyczną obejmującą plan żywienia powiązany z analizą pierwiastkowaą włosów.
 • wykupujesz 7-dniowy jadłospis opracowany na podstawie analizy pierwiastkowej włosów i preferencji pokarmowych

Jadłospis

Każdy dzień diety 7-dniowego jadłospisu opracuję w taki sposób, aby zrównoważyć go pod względem zawartości składników pokarmowych. Zwracam również uwagę na dobór różnorodnorodnych pokarmów, aby dieta była smaczna i kolorowa.

Dieta uwzględnia schorzenia dietozależne. Jadłospis komponuję wg zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia PAN. Do wyboru masz m. in. dietę MIND. Jeśli nie spożywasz mięsa, opracuję dla Ciebie dietę wegetariańską lub wegańską.