Analiza pierwiastkowa włosów

Do czego przyda się analiza pierwiastkowa włosów?

Analiza pierwiastkowa włosów wykorzystywana jest do określenia kierunków przemian biochemicznych w organizmie związanych ze stanem odżywienia człowieka, z równowagą hormonalną i kwasowo-zasadową.

Analiza pierwiastkowa włosów pomaga wyjaśnić przyczyny objawów złego samopoczucia, które trudno potwierdzić standardowymi metodami diagnostycznymi.

Interpretacja wyników badania włosów podpowiada w jakim kierunku rozszerzyć diagnostykę laboratoryjną.

Wskazanie niedoborów i lub nadmiaru pierwiastków ułatwia przywrócenie zrównoważonego stanu mineralnego organizmu.

Objawami nieprawidłowo zachodzących procesów w organizmie jest m.in. przewlekłe uczucie zmęczenia i wypadanie włosów.

Zalety tej metody są następujące:

 • w porównaniu do innych ludzkich biologicznych materiałów (np. krwi, moczu), ludzki włos jest stabilny. Dzieje się tak dlatego, że podczas formowania włókna włosów, elementy trwale włączone w struktury rogowe są w konsekwencji wyłączone z procesów metabolicznych
 • zawartość składników w tkance włosów jest 50 do 100 razy większa niż we krwi lub moczu, stąd łatwiej uchwycić różnice pomiędzy próbkami
 • próbki włosów są łatwe do pobrania, transportu i przechowywania
 • pozyskuje się je w sposób nieinwazyjny, w przeciwieństwie do pobierania próbek krwi, co jest szczególnie ważne w badaniach epidemiologicznych.

Do analizy potrzebne jest 2-4 cm (ok. 1 g) czystych niefarbowanych włosów
Dlaczego wyniki z badań  krwi są mniej miarodajne?

Wadą analizy pierwiastkowej krwi jest częsty brak odpowiedniego przełożenia stężenia pierwiastków w surowicy na zawartość w całym organizmie, gdyż ich poziom sterowany jest przez mechanizmy homeostazy. Oznacza to, że organizm dąży do równowagi, czyli jeżeli w diecie nie dostarczymy odpowiedniej ilości mikro i makroelementów, to zostaną one pozyskane z organizmu, np. wapń może być pobrany z kości i przetransportowany do krwi.

Rola pierwiastków w funkcjonowaniu organizmu

Pierwiastki występujące w ludzkim organizmie odgrywają ważną rolę w istotnych procesach związanych  ze zdrowiem. Zasadnicze elementy takie jak: wapń, chrom, miedź, potas, magnez, mangan, sód i cynk są składnikami wielu enzymów oraz wspomagają przewodnictwo nerwowe i skurcze mięśni. Niedobór istotnych makro lub mikroelementów, a w niektórych przypadkach ich nadmiar może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Inne przyczyny problemów zdrowotnych, to obecność toksycznych pierwiastków, takich jak: glin, arsen, kadm, rtęć i ołów, które mają działanie cytotoksyczne, mutagenne i rakotwórcze.

Źródło

Wołowiec P., Michalak I., Chojnacka K., Mikulewicz M. 2013. Hair analysis in health assessment. Clin Chim Acta 419, 139–171.


Zdrowa dieta, to podstawa bardzo dobrego samopoczucia, witalności i ładnej sylwetki


Współpraca z Instytutem Agrofizyki w Lublinie
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Gabinet dietetyczny SanusDiet w ramach współpracy z Instytutem Agrofizyki w Lublinie opracowuje wyniki analizy składu pierwiastkowego włosów. Uzyskana wiedza pozwala na zbilansowane diety nie tylko pod względem kaloryczności oraz zawartości makroskładników, ale również makro i mikroelementów w odniesieniu do aktualnego stanu odżywienia pacjenta. W przypadku dużych niedoborów pierwiastków i zatrucia metalami ciężkimi, zostaną podane wskazania do suplementacji.

Analiza pierwiastkowa włosów – zakres usługi

Pacjent otrzyma wyniki wraz z ich interpretacją oraz konsultacją dietetyczną. Dla zainteresowanych możliwe jest rozszerzenie oferty o pakiet opieki dietetycznej, która uwzględni wynik analizy pierwiastkowej włosów. Szczegóły podano poniżej. W momencie uzyskania wyników z laboratorium, ustalany jest termin wizyty pacjenta w gabinecie dietetycznym. Możliwa jest również usługa on-line.

Analiza pierwiastkowa włosów przeprowadzana jest w laboratorium Instytutu Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk w Lublinie, przy użyciu spektrometru optycznego ICP-OES iCAP 6500 Duo, Thermo Scientific, z zastosowaniem metody icp os (icp – plazma indukowana magnetycznie oś- optyczna spektrometria).

Analizę pierwiastkową włosów wykonuje  dr Dariusz Wiącek

Wyniki przesyłane są do SanusDiet i tu interpretowane.

Wykonywane oznaczenia

Pierwiastki odżywcze

sód, potas, magnez, wapń, fosfor, miedź, cynk, selen, jod, żelazo, chrom, mangan, molibden, nikiel, siarka, wanad

Pierwiastki toksyczne

rtęć, ołów, kadm, arsen, aluminium (glin)

WYNIKI ANALIZY PIERWIASTKOWEJ WŁOSÓW Z OMÓWIENIEM, ZALECENIAMI ŻYWIENIOWYMI, SUPLEMENTACJĄ I SUGEROWANĄ DIAGNOSTYKĄ LABORATORYJNĄ PODPARTE WYWIADEM ZDROWOTNO-ŻYWIENIOWYM 250 zł
ANALIZA PIERWIASTKOWA WŁOSÓW ZE SZCZEGÓŁOWĄ INTERPRETACJĄ WYNIKÓW, ZALECENIAMI ŻYWIENIOWYMI, SUPLEMENTACJĄ I SUGEROWANĄ DIAGNOSTYKĄ LABORATORYJNĄ PODPARTA WYWIADEM ZDROWOTNO-ŻYWIENIOWYM ORAZ KONSULTACJĄ DIETETYCZNĄ 400 zł
Szukaj też w promocjach
Przygotowanie próbki włosów do badania:
 • należy wyciąć co najmniej 1 g włosów z tyłu głowy z potylicy w miejscu przejścia okolicy owłosionej w nieowłosioną lub z potylicy z kilku miejsc wyżej. Próbkę zapakować do woreczka foliowego strunowego o wymiarach ok. 6 x 10 cm (można kupić w księgarni za 10 gr).
 • WIELKOŚĆ PRÓBKI co najmniej  2 cm x 2 cm – szerokość pasma włosów im więcej tym lepiej – długość włosów do 3 cm (wyniki będą dotyczyć wtedy stanu zdrowotnego z ostatnich ok. 3 miesięcy). 
 • do analizy nadają się tylko pierwsze 2 – 3 cm włosa licząc od skóry głowy, resztę włosów (końcówka) należy odciąć i wyrzucić
 • w przypadku długich włosów, należy wyciąć włosy bezpośrednio przy głowie zostawiając długie pasmo zewnętrzne włosów. Wtedy miejsce wycięcia będzie mniej widoczne.
 • włosy nie mogą być farbowane, muszą być umyte bez użycia środków służących do stylizacji włosów (odżywki, lakiery itp.)
 • włosy powinny być wycinane np. przez fryzjera, ostrymi nożyczkami (nie mogą być wyszczerbione).  Odcięte u fryzjera mokre włosy można zapakować w ręcznik papierowy i osuszyć. Suche proszę przełożyć do nie używanego wcześniej strunowego woreczka foliowego
 • w celu omówienia szczegółów proszę o kontakt: Anna Brinken, nr tel. 500 120 751
Analiza włosa
Na zdjęciu woreczek strunowy o wymiarach 10 cm szer. x 12 cm wys.

Woreczek z próbką włosów proszę włożyć do koperty wraz z inicjałami (imienia i nazwiska) oraz datą wycięcia próbki (rokmiesiącdzień, np. 180109). Proszę wysłać listem poleconym (BARDZO WAŻNE!) na adres:

Dr Dariusz Wiącek
Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego PAN
ul. Doświadczalna 4
20-290 Lublin

Na adres: dietetyk@sanusdiet.pl proszę przesłać informacje o przesyłce, dokonanym przelewie na konto SanusDiet (250 zł lub 400 zł), imię i nazwisko, datę wycięcia próbki włosów i nr telefonu.

W tytule przelewu proszę napisać: Imię i nazwisko Analiza pierwiastkowa włosów

W razie pytań, zadzwoń  +48 500 120 751

Otrzymujesz wyniki analizy pierwiastkowej włosów, konsultację dietetyczną telefonicznie lub on line, zalecenia dotyczące uzupełnienia niedoborów mineralnych, witaminowych w pokarmach i suplementacji oraz dalszej diagnostyki laboratoryjnej.
Analizę pierwiastkową włosów można traktować jako badanie przesiewowe, które ułatwia dalsze poszukiwania przyczyn dolegliwości chorobowych, gdyż zawęża zakres dalszej diagnostyki uszczegółowiając wybrane jednostki chorobowe. 
W przypadku wyboru szerszego zakresu oferty – otrzymasz dodatkowo szczegółową interpretację wyników  powiązaną z występującymi dolegliwościami i chorobami.
 I co dalej?
 • radzisz sobie sam/sama
 • wykupujesz Opiekę podstawową obejmującą 7-dniowy jadłospis ułożony na podstawie analizy pierwiastkowej włosów
 • lub wykupujesz Opiekę specjalistyczną połączoną z wynikami analizy pierwiastkowej włosów
 • lub wykupujesz 7-dniowy jadłospis opracowany na podstawie analizy pierwiastkowej włosów i preferencji pokarmowych 150 zł
Jadłospis

Każdy dzień 7-dniowego jadłospisu jest zrównoważony pod względem zawartości składników pokarmowych, składa się z różnorodnych pokarmów.

Dieta uwzględnia schorzenia dietozależne. Jadłospis komponowany jest wg zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia PAN. Do wyboru również dieta MIND, wegetariańska i wegańska.