IBS – DIETA W ZESPOLE JELITA NADWRAŻLIWEGO

IBS – doskwierająca dolegliwość

IBS (ang. irritable bowel syndrome) zdiagnozowane i co dalej?

ibs
Przewlekły ból brzucha, to jeden z objawów IBS

Co masz robić, aby uporać się z problemem?

 • wprowadź urozmaiconą zdrową dietę pozbawioną słodyczy, fast food’ów i alkoholu
 • zrezygnuj z palenia tytoniu
 • zastosuj probiotyki
 • wprowadź umiarkowaną aktywność fizyczną
 • naucz się technik relaksacyjnych

Probiotyki

Koniecznie zastosuj terapię probiotykową. Na przykład rekomendowane szczepy bakteryjne, to:

 • Bifidobacterium infants B5624, Lactobacillus casei Shirota, Lactobacillus plantarum 299V – w postaci bólowo-wzdęciowej
 • Lactobacillus rhamnosus GG (tylko u dzieci), preparat złożony VSL#3 – w postaci bólowej
 • Bifidobacterium animalis DN-173010 (występuje również w jogurtach i napojach mlecznych), Lactobacillus casei Shirota, E.coli Nissle – w postaci zaparciowej.

Oprócz probiotyków ważna jest w diecie obecność błonnika, który stanowi pożywkę dla dobrych bakterii jelitowych. Błonnik pokarmowy sprzyja dodatkowo perystaltyce, oczyszczaniu jelit i wypróżnianiu. Jednak, gdy błonnik dodawany w suplemencie jest źle tolerowany (wzdęcia, bóle brzucha), można wprowadzić dostępny na rynku farmaceutycznym błonnik rozpuszczalny, ale nieżelujący. Efekty stosowania probiotykoterapii powinny pojawić się po co najmniej miesięcznej kuracji.

Nietolerancje

W postaci biegunkowej lub mieszanej warto wprowadzić co najmniej kilkutygodniową dietę bezglutenową. W przypadku celiakii dieta bezglutenowa musi być stosowana dożywotnio.Jeśli przedstawione powyżej sposoby radzenia sobie z IBS nie przynoszą ulgi, należy wycofać pokarmy bogate w oligo- mono- dwusacharydy, alkohole polihydroksylowe (FODMAP).

Źródła cukrów:

 • oligosacharydy: nasiona roślin strączkowych
 • glukoza: syrop glukozowy, syrop glukozowo-fruktozowy
 • dwusacharydy: sacharoza – potocznie cukier (buraczany lub trzcinowy)
 • fruktoza: cukier zawarty w owocach, syrop fruktozowy i syrop glukozowo-fruktozowy
 • alkohole polihydroksylowe: m.in. inozytol, mannitol, ksylitol, sorbitol.

Uszczelnienie jelita w IBS

Rozważ zastosowanie oczyszczającej i uszczelniającej jelito mikstury Słoneckiego, jednak nie jest ona dla wszystkich. Po pierwsze u niektórych osób może wystapić nadwrażliwości na aloes. Po drugie należy uwzględnić przeciwwskazania do stosowania mikstury w przypadku ciąży, nadczynności tarczycy, chorej wątroby, ostrych objawów ze strony woreczka żółciowego, innych różnego pochodzenia ostrych stanów zapalnych i hemoroidów.

Rekomendowany jest miąższ z aloesu, czyli całkowicie pozbawiony skórki. Miąższ aloesu wspomaga leczenie zespołu jelita nadwrażliwego, choroby Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejącego zapalenia jelit.

Diagnostyka w kierunku IBS

Można pójść na skróty wykonując przed rozpoczęciem leczenia diagnostykę. Wtedy mamy pełny obraz tego co nam szkodzi. Zakres badań, to ocena funkcjonalności jelita pod względem obecności bakterii tlenowych, beztlenowych, grzybów, stopnia trawienia i wchłaniana składników pokarmowych, odporności błon śluzowych, immunoglobulin A oraz testy w kierunku celiakii, alergii, nietolerancji pokarmowych i nietolerancji cukrów oraz inne testy. Wyniki testów pozwalają na szybkie wprowadzenie celowanej terapii żywieniowej. Niestety koszt badań jest wysoki. Zachęcam jednak do wykonania przynajmniej niektórych, aby przyspieszyć wyleczenie.

Aktywność fizyczna i techniki relaksacyjne

Radzenie sobie z IBS, to nie tylko dieta i suplementacja. Wprowadź umiarkowaną aktywność fizyczną.

Na podkreślenie zasługują techniki relaksacyjne i unikanie stresów, co daje wymierne efekty. Na podstawie przeprowadzonych badań ankietowych stwierdzono wysoką skuteczność terapii behawioralnych, hipnozy i medytacji.

Bibliografia

Łoniewski I., Marlicz W. 2017. Dieta i probiotyki w leczeniu zespołu jelita nadwrażliwego, Food Forum 5 (21), 76-79.

Brinken. A. 2017. Dieta w zespole jelita nadwrażliwego IBS. Artykuł ukazał sie w ramach współpracy z portalem https://www.szukamdietetyka.pl/artykuly/artykuly/31-dieta-w-zespole-jelita-nadwrazliwego-ibs.html

SanusDiet współpracuje z siecią laboratoriów diagnostycznych ALAB. Podczas wizyty w gabinecie dietetycznym istnieje możliwość wystawienia skierowania na badania diagnostyczne. Zapytaj o dostępność miąższu z aloesu

Autor: Dr Anna Brinken

Zagadnieniami dotyczącymi żywienia zajmuję się od ponad 20 lat. Przez większość tego czasu miały one charakter naukowy. Zainteresowania moje skupiały się głównie wokół jakości białka roślinnego oraz stopnia jego wykorzystania przez żywy organizm w powiązaniu z obecnością w diecie związków antyodżywczych. Zwieńczeniem badań było uzyskanie stopnia naukowego doktora w zakresie oceny wartości odżywczej produktów roślinnych w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Oprócz pracy naukowej, zajmowałam się również edukacją młodzieży akademickiej. W 2012 roku uzyskałam kwalifikacje zawodowe dietetyka.