Suplementy na odchudzanie

Suplementy na odchudzanie – stosować, czy nie?

Suplementy na odchudzanie mogą zawierać substancje szkodliwe nie wymienione w składzie, które oprócz działania odchudzającego wpłyną niekorzystnie na nasze zdrowie. Nie powinniśmy bezkrytycznie kierować się zamieszczanymi na forach opiniami, bo może każdy je zamieścić, również najbardziej zainteresowani, czyli dystrybutorzy.

Stosowanie nie sprawdzonych suplementów diety, nawet określanych jako naturalne, może okazać się niebezpieczne

Niewiele trzeba, aby suplement diety trafił na rynek

Podmiot działający na rynku spożywczym, który wprowadza lub ma zamiar wprowadzić po raz pierwszy do obrotu suplementy diety, jest obowiązany powiadomić o tym fakcie Głównego Inspektora Sanitarnego za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Powiadomienia (ESP). To wystarczy, aby suplement trafił na rynek. Oczywiście wymagane jest odpowiednie oznakowanie (opisanie) suplementu, ale tak naprawdę nie mamy pewności co się w nim znajduje. Jedyne co możemy sprawdzić, to czy suplement diety jest zarejestrowany. Główny Inspektor Sanitarny może przeprowadzić postępowanie sprawdzające czy produkt jest bezpieczny, ale nie musi. 

Oto kilka ważnych informacji o możliwej szkodliwości suplementów diety:

Suplementy na odchudzanieJak podaje Narodowy Instytut Leków w Warszawie, w wielu krajach narasta nielegalna produkcja i nielegalna podaż sfałszowanych produktów leczniczych, wyrobów medycznych i suplementów diety. Niektóre produkty zawierają nieprawdziwe, (świadomie wprowadzające w błąd) informacje o składzie, pochodzeniu, działaniu i zastosowaniu. Najczęściej są to suplementy pochodzące z ofert internetowych oraz z obrotu poza aptecznego (bazary, lecznice medycyny orientalnej, sexshopy czy siłownie).

Przybywa również udokumentowanych informacji o hospitalizacjach i zgonach osób, które stosowały preparaty niewiadomego pochodzenia, nabywane z nielegalnych źródeł. Sprzedawca nie pyta o receptę lekarską i nie informuje o działaniach niepożądanych, ani interakcjach z innymi lekami.

Suplementy na odchudzanie? Podchodź z rezerwą 

Jeśli suplementy nie zaszkodzą, to mogą wspomóc odchudzanie. Inna opcja, to tylko odchudzenie naszej kieszeni. Podstawą przy odchudzaniu jest zmiana nawyków żywieniowych. Przy nieprawidłowym żywieniu zaprzestanie kuracji suplementem ze wspomagaczem, spowoduje efekt jojo, a przecież w nieskończoność nikt nie będzie go stosować. Najlepszym rozwiązaniem jest właściwa smaczna zdrowa dieta bez restrykcji, która zapewnia chudnięcie średnio 0,5 -1 kg tłuszczu na tydzień. Podczas jej stosowania zmieniają się nawyki żywieniowe, które pozostaną w jadłospisie nawet po uzyskaniu wymarzonej sylwetki. Zdrowe, smaczne jedzenie daje dużo satysfakcji.

Nadmiar wartościowych składników w suplemencie oraz ich interakcje z lekami mogą również zaszkodzić. Suplementacja jest wskazana, jeśli jest celowana i dotyczy właściwego uzupełnienia minerałów i witamin, aminokwasów oraz innych sprawdzonych substancji bioaktywnych. Dobór składników w suplemencie ułatwia analiza pierwiastkowa włosów, która pomaga ocenić stan mineralny organizmu oraz poziom równowagi hormonalnej. Hormony mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Analiza pierwiastkowa włosów razem z wynikami badań krwi daje nam pełniejszy obraz tego, co dzieje się nie tak z naszym organizmem.

Przy unormowanej masie ciała nie musimy rezygnować całkowicie z przyjemności. Na przykład będzie to wypicie kawy w miłym towarzystwie i zjedzenie dobrego jakościowo ciastka lub lodów z dodatkiem owoców. Należy wystrzegać się jednak kupnych ciast, w skład których wchodzą zżelowane owoce, kremów o dziwnym sztucznym smaku oraz gotowców w proszku, które są bazą do przygotowania ciasta. Zachęcam do samodzielnego wykonania deserów, wtedy wiemy co jest w środku. Oczywiście zawsze zachowujemy umiar w spożywaniu słodkości.

Skuteczna dieta odchudzająca, to dieta urozmaicona ściśle dopasowana do potrzeb kalorycznych pacjenta. Nie trzeba się głodzić, ani przyjmować suplementy na odchudzanie, aby schudnąć. Nie znaczy to jednak, że suplementacja nie jest w ogóle potrzebna. Właściwie dobrana powinna uzupełniać niedobory mineralne i witaminowe oraz inne substancje biologicznie czynne. Uzyskamy wtedy korzystny efekt dla naszego zdrowia, sylwetki i samopoczucia.

Autor: Dr Anna Brinken

Zagadnieniami dotyczącymi żywienia zajmuję się od ponad 20 lat. Przez większość tego czasu miały one charakter naukowy. Zainteresowania moje skupiały się głównie wokół jakości białka roślinnego oraz stopnia jego wykorzystania przez żywy organizm w powiązaniu z obecnością w diecie związków antyodżywczych. Zwieńczeniem badań było uzyskanie stopnia naukowego doktora w zakresie oceny wartości odżywczej produktów roślinnych w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Oprócz pracy naukowej, zajmowałam się również edukacją młodzieży akademickiej. W 2012 roku uzyskałam kwalifikacje zawodowe dietetyka.